Rallinin tek kadın Türk pilotu

0
450

Muğla’nın Marmaris ilçesinde başlayan Dünya Ralli Şampiyonasında Türkiye’yi tek kadın Türk pilotu Burcu Çetinkaya temsil ediyor. Çetinkaya’nın yardımcı pilotluğunu ise Ukrayna’lı manken  İnessa Tushkanova yapıyor. Kadın pilot Burcu Çetinkaya “ Burada olmak ülkemi temsil etmek gerçekten çok güzel” dedi. Ukrayna’lı manken  İnessa Tushkanova “ Türkiye’de ilk defa yarışacağım ve çok heyecanlıyım” dedi.

Muğla’nın  Marmaris ilçesinde düzenlenen  Dünya Ralli Şampiyonasında tek Türk kadın pilotu  pilotu Burcu Çetinkaya ve Ukrayna vatandaşı yardımcı pilotu İnessa Tushkanova, yeni aracının test sürüşünü gerçekleştirdi.

Ford Motorsport Türkiye adına yarışacak olan Çetinkaya “Tam yarışamayacağımı düşüneceğim anda yarışmak nasip oldu. Aslında biz yarışmacıyız. Tabii ki mücadele için hazırız, ama çokta hazır değiliz. Yarışma öncesi yeterince vakit yoktu. Hem yardımcı pilotuma hem de otomobile alışacak vakit yoktu. Tüm kalbimizle çalıştık ve kısa sürede elden ne geliyorsa yaptık. Normalde sponsorların sağlanması lazım. Çok ciddi sponsor eksiğimiz var. Bir miktar borçla yarışa dâhil olduk. Ümitlerimiz tükenmedi. Ana sponsorumuz tamamlanacak ve eksiklikler bitecek. Desteğinden dolayı eşim Fatih Mehmet Bucak’a çok teşekkür ederim. Benim yanımda olduğu için mutluyum”dedi.

Çetinkaya’nın yardımcı pilotu İnessa Tushkanova “Türkiye’yi kalpten çok seviyorum. Daha önce çok yarıştım ama bu Türkiye’deki ilk yarışım. Yardımcı pilotluk yaptım ama WRC’de ve Dünya Ralli Şampiyonası’nda bir kadın pilota ilk defa yardımcı pilotluk yapıyorum. Bütün ülkelerin kültürlerini ve farklı dinlerine saygı duyuyorum. Bizim ralli aşkımız var ve bu ortak aşk bizi buluşturuyor. Hayata bakışımızda birbirine benzeyen çok şey var. İkimizde birbirimize benzeyen pilotlarız. Dolayısıyla birlikte olmak zor olmadı. 12 yıldır zaten erkeklerle mücadele etmeye alışığım. Motor sporlarında böyle oluyor. Farklı düşünmüyorum ikimizde mücadeleciyiz ve mücadele edeceğiz” dedi.

Yorum Yaz