Özel etap birincisi Mikkelsen

0
177

Dünya Ralli Şampiyonasının  Turkey Full Speed Özel Seyirci Etabını Norveçli pilot Andreas Mikkelsen 2 dakika 3.9 saniyelik derecesi ile kazandı. Andreas Mikkelsen  “Türkiye Rallisi’nin diğer etaplarını sabırsızlıkla bekliyorum. Shakedown’da yaşadığımız sorunlardan sonra şansım döndüğü için mutluyum. Umarım bizim için iyi bir ralli olur” dedi.

Dünya Ralli Şampiyonasının Marmaris ayağında Turkey Full Speed Özel Seyirci Etabı yapıldı. Özel Seyirci Etabını Norveçli pilot Andreas Mikkelsen 2 dakika 3.9 saniyelik derecesi ile kazandı.  İrlandalı Craig Breen, Estonyalı Ott Tanak’ın önünde ikinci sırada bitirdi.  Türkiye Rallisi başlamadan bir gün önce Hyundai ile kontratını üç yıl daha uzatan Belçikalı Thierry Neuville, Polonyalı WRC 2 pilotu Kajetan Kajetanowicz ile aynı zamanı elde ederek dördüncülüğü paylaştı. Neuville, “Türkiye Ralli’sinde gireceğimiz mücadeleyi sevdim. Yarın koşulacak etapları sorunsuz ve lastik patlatmadan tamamlamayı umuyorum” diye konuştu. Son beş yılın şampiyonu Ogier, zıplama noktasından sonra kontrolsüz bir inişle ilk 10 dışında kaldı. Fransız pilot “Beklediğimden çok daha fazla zıpladım, bir sonraki viraj için fren yapmaya fırsat bulamadım” dedi. Ford Fiesta R5 ile WRC 2’de mücadele eden Murat Bostancı da “Dünya şampiyonasının herhalde en zor en kırıcı etapları söz konusu.  Dünya Şampiyonası’nda yarışan pilotlardan gelen yorumlar da bu yönde. Asıl hedefimiz finişe gelmek ve Türk bayrağını dalgalandırmak. Tahminimce zaten finişe gelirseniz bu yarışta ilk beşte olmak çok mümkün çünkü çok kırıcı ve herkesi zorlayıcı bir yarış.” diye konuştu.

Aynı kategoride mücadele eden Yağız Avcı da yol keşfinden sonra “Etapların yaklaşık yüzde 80’ini 90’ını geçen yıllarda düzenlenen rallilerden farklı. O yüzden bariz bir avantajımız yok. Sadece coğrafyayı ve zemini biliyoruz. Otomobiller ve lastikler açısından  oldukça zorlu bir parkur. Lastik limitinin 22’den 26’ya çıkarılması da bunun göstergesi. Otomobiller ve pilotlar da zorlanacak. Yönetmesi zor bir yarış bence. Otomobili ne zaman kollayıp ne zaman hızlı gideceğiniz çok önemli. Bu nedenle sürprizlere açık bir yarış.” dedi. (MUSTAFA İNCİ)

Yorum Yaz