“Organik ürünleri tercih edin”

0
225

Cumhuriyet Kadınları Derneği tarafından yürütülen yerel tohum projesi kapsamında Cuma pazarında organik ürünler vatandaşlar tarafından ilgi görüyor. Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubes adına izlenimlerini aktaran Ebru Oğuzhan Yeter, doğal ürünleri halkın çekinmeden alması ve üretciye destek olmasını istedi. Yeter; “Bugün Köylü pazarında, Yerel Tohum çalışmalarımızın haftalık nöbet gününde, çok bereketli, renkli, cıvıl cıvıl bir pazar vardı. Haftalar önce, yağmurdan, doludan etkilenen, üreticilerimiz getirdikleri ürünlerle tezgahlarının başında, sabahın erken saatlerinde dalından taze topladıkları sebzeleri, meyveleri satmak için hazırlıklarını tamamlıyorlar. Doludan zarar gören kiraz ağaçlarından topladıklarını getiren Kemal amca, yaralı kirazlarını tartıya koyarken gülümsüyordu, kirazları seçmemiz için uzattığı kese kağıdına, hiç ayırmadan kirazları koyup ona destek olmak için alıyoruz.
Neyse ki, hiç zarar görmeyen kirazları da var, haftaya onları da pazara getireceğini söylüyor. Akdağlar’ın eteğinde, yaylasında ziyaret ettiğimiz Kadriye, ürettiği yerel tohum ürünleri satıldıkça mutlu, kendi yaptığı zeytinyağı sabunlarını dizmiş sıraya, dalından kopardığımız kayısı ve kirazlar bu kez kasalarda gelmiş pazara. Bunaltıcı sıcağa rağmen, pazarın kalabalık olması elbette üreticiler için önemliydi. Üreticiler emek verdiklerini satmaya, tüketiciler ise emeklerini harcayarak, sağlıklı ürünler almaya gelmişti.
Özellikle yerel tohum ürünlerin satıldığı, taşlarda devamlı gördüğümüz, tüketicilerin yanında ilk kez karşılaştığımız, ayaküstü sohbet ettiğimiz yeni insanlarla da tanışıyoruz. Tatilcilerin yanı sıra, neredeyse her hafta büyük şehirlerden gelip sakin bir yaşam, sağlıklı besleneceği bir ortam arayan insanların sayıları da artmaya başladı. Yerel Tohum ürünlerinin satıldığı tezgahları görenler, bizim çalışmalarımızı öğrendikçe daha çok ilgileniyorlar. Sorular soruyorlar, üretici ile sohbet ediyorlar. Tüketici yediği ürünün gerçek tadını aldıkça, yerel tohum ürünlerinin önemini anladıkça, üreticinin hangi şartlarda ürettiğini sorgulayıp öğrendikçe sağlıklı beslenmenin yolunu da yaşayarak öğrenmiş oluyor. Pazarda gördüğünüz ürünlerin nasıl üretildiğini, nasıl denetlendiğini, toprağını, tohumunu, suyunu araştırın. Üreticilerle gönül bağı kurun. Onların emeğine saygı duyun. Teşekkür edin. Meyvelerin üzerinde gördüğünüz küçük çürükleri, küçümsemeyin. Korkmayın.Kurt yiyorsa sizde yiyin !!”şeklinde sözlerini tamamladı.

Yorum Yaz