Cumhurbaşkanı Erdoğan Ödülleri verdi

0
437

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) 10. Ayağı tamamlandı. 2018 Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye Rallisi’nde Estonyalı Ott Tanak galip geldi. Estonyalı pilotun ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. Ödül töreninde konuşma yapan Başkan Erdoğan “ Marmaris’te yapılan Dünya Ralli Şampiyonasını gelecek yılda yapacağız” dedi.

 

1 milyon Avro ödülü kazandı

2018 Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) 10’uncu yarışı olan Türkiye Rallisi, Marmaris ve çevresinde koşuldu. 8 yıl aradan sonra Türkiye’ye dönen organizasyona 22 ülkeden 58 otomobil, 48’i Türk 116 yarışmacı katıldı. Geçtiğimiz perşembe günü Marmaris Netsel Marina önünde başlayan şampiyonada 14 Eylül Cuma günü Çetibeli, Ula, Çiçekli, 15 Eylül Cumartesi günü Yeşilbelde, Datça ve İçmeler, son günü olan bugün ise Marmaris, Ovacık ile Gökçe etapları geçildi. Estonyalı sporcu Ott Tanak 3.59.24.5’lik derecesi ile organizasyonda lider gelerek Türkiye Rallisi’nin kazananı oldu. Tanak, ayrıca Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu tarafından lüks yatta bir haftalık tatil  ve 1 milyon Avro değerinde ödül de kazandı.

Şampiyonada genel klasmanda ilk 3 şu şekilde oluştu:

1 – Ott Tanak 3.59.24.5

2 – Jari-Matti Latvala 3.59.46.8

3 – Haydon Paddon 4.01.10.8

 

Erdoğan: gelecek yıl yine yapılacak

Dünya Ralli Şampiyonasının Marmaris ayağını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu , Muğla Valisi Esengül Civelek, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, TOSFET Başkanı Serkan Yazıcı birlikte izledi. Dünya Ralli Şampiyonasının Marmaris ayağını birincilikle tamamlayan Estanyalı pilot Ott Tanak’ın ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) Başkanı Jean Todt ile sohbet etti.

Ödül törenin ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ““Ülkemizin tüm güzelliklerinin tüm dünyada tanınmasına vesile olan böyle bir spor aktivitesinin bugün finalini gerçekleştirdik. Şampiyonlarımızı huzurunuzda ödüllendirdik. Başkanı huzurlarınızda şahsım ve milletim adına çok çok teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıl yine beraber olacağız. Yine birlikte inşallah bu yarışmayı izleyeceğiz. Takip edeceğiz. Ben yine buradan ilk 3 dereceye giren şampiyonlarımızı kutluyorum tebrik ediyorum. Sizlere de şahsım ve milletim adına saygılar sunuyorum” diye konuştu.

Dünya Ralli Şampiyonasında şampiyon Estonyalı Ott Tanak, 2. Finlandiyalı Jari-Mattilatvala 3. ise Yenizelandalı Hayden Paddon oldu. Şampiyonda 4.’lüğü Finlandiyalı Teemu Suninen 5.’liği Norveçli Andreas Mikkelsen aldı.

 

Geniş güvenlik önlemleri alındı

Dünya Ralli Şampiyonasının son gününde Asparan mevkiinde geniş güvenlik önlemleri alındı.  Asparan’da yarış alanına şampiyonaya katılan pilotlar, gazeteciler ve teknik ekipler Xray cihazlarından geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Tayyip Erdoğan’ın yarışı izlediği alanda bomba köpekleri arama yaptı.

Yorum Yaz